Конспект уроку для 9 класу на тему: "Розвиток еволюційних поглядів. Теорія Ч. Дарвіна"

Про матеріал

Конспект розрахований на проведення уроку під час якого буде реалізуватися навчальна, розвиваюча, виховна мета, що стосується ознайомленням із формуванням та становленням еволюційних поглядів, внеском у розвиток ідей еволюціонізму відомих учених.

Перегляд файлу

Тема: Розвиток еволюційних поглядів. Теорія Ч. Дарвіна.

 

Мета уроку:

  • навчальна: ознайомити учнів з історією формування та становлення еволюційних поглядів, розглянути внесок у розвиток ідей еволюціонізму відомих учених; дізнатися положення теорії Чарльза Дарвіна.
  • розвивальна: розвивати вміння логічно мислити, робити висновки, порівнювати, аналізувати та знаходити причинно-наслідкові зв'язки між подіями;
  • виховна: виховувати відповідальне ставлення до вивчення біології та гордість за вклад вчених у вивчення біології.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи уроку:

  • словесні: бесіда, розповідь, пояснення.
  • наочні: використання презентації.
  • практичні: розвязування завдань, укладання опорного конспекту.

Терміни і поняття: еволюція, вид, видоутворення, популяція, природній добір, ламаркізм, дарвінізм, градація,  спадкові і неспадкова мінливість, міжвидова та внутрішньовидова боротьба, рушійний, стабілізуючий і розриваючи добір.

Література:

1. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів: Біологія; Біологія. 5–9 класи. https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-5-9-klas

2. Біологія : підруч. для 9-го кл. закл. загал. серед. освіти / Л. І. Остапченко, П. Г. Балан, В. П. Поліщук. – Київ : Генеза, 2017. – 256 с. : іл.

3. Біологія : підруч. для 9-го кл. закл. загал. серед. освіти / Р. В. Шаламов, Г. А. Носов, М. С. Каліберда, А. В. Коміссаров.  – Харків : Соняшник, 2017. – 352 с. : іл.

4. Біологія : підруч. для 9-го кл. закл. загал. серед. освіти / С. В. Межжерін, Я. О. Межжеріна. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. – 288 с. : іл.

5. Біологія : довідник для абітурієнтів та школярів загальноосвітніх навчальних закладів : навчально-методичний посібник / О. А. Біда, С. І. Дерій, Л. М. Ілюха, Л. І. Прокопенко [та ін.]. – 3-тє вид., переробл. та доповн. – К. : Літера ЛТД, 2013. – 672 с.

 

 

Структура уроку:

  1. Організаційний етап (1 хв.)
  2. Актуалізація опорних знань (3 хв )
  3. Мотивація навчальної діяльності учнів (4 хв)
  4. Повідомлення теми, мети і завдання уроку( 2 хв)
  5. Вивчення нового матеріалу (20 хв)
  6. Закріплення вивченого матеріалу (9 хв)
  7. Узагальнення і систематизація знань (2 хв)
  8. Підведення підсумків уроку (2 хв)
  9. Повідомлення домашнього завдання (2 хв)

Хід уроку

  1. Організаційний етап

     Привітання. Перевірка присутності учнів на уроці.

  1. Актуалізація опорних знань

( Бесіда з учнями)

  • Пригадайте, що таке мінливість? (Мінливість – це здатність організмів у процесі індивідуального та історичного розвитку набувати нових ознак).
  • Якою буває мінливість? (Мінливість може бути неспадковою, або спадковою (модифікаційною)).
  • Чи може модифікаційна мінливість забезпечувати пристосування до змінних умов середовища життя? Якщо так, то назвіть приклади. (Так, може. Наприклад, заміна шерсті ссавців під час осіннього линяння на густішу, забезпечує захист організму від дії низьких температур, а засмага людини – від шкідливої дії сонячного випромінювання).
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів

Здавна люди намагалися пояснити різноманіття життя. У XVIII столітті практично всі вчені дотримувалися креаціоністських поглядів, тобто були впевнені у тому, що життя на Землі було створено вищими силами. Проте й ці науковці поділилися на два табори.

Одні з них вважали, що всі живі організми створені такими, які вони є зараз, і з моменту творення не змінювалися. Друга, прогресивніша, група припускала, що види змінювалися протягом часу й сучасні види є нащадками більш давніх. Але на той час ще не була розроблена теорія, яка б пояснювала причини та механізми подібних змін.

Тож сьогодні, ми ознайомимося із розвитком еволюційних поглядів. А також розглянемо теорію відомого вченого – Чарльза Дарвіна.

  1. Повідомлення теми, мети і завдання уроку

Тема: Розвиток еволюційних поглядів. Теорія Ч. Дарвіна.

 

Завдання уроку:

  • дізнатися визначення терміну «еволюція»;
  • розглянути розвиток еволюційних поглядів;
  • ознайомитися із теорією Ч. Дарвіна.
  1. Вивчення нового матеріалу

Еволюція – це процес необоротних змін у будові та функціях живих організмів протягом їхнього історичного розвитку. Її наслідком є пристосованість організмів до умов середовища життя.

Загальні закономірності, фактори, механізми і наслідки еволюції живої матерії вивчає розділ біології – еволюційне вчення.

1. Додарвінівський період

Розвиток еволюційного вчення пов’язаний з діяльністю великої кількості науковців, філософів. Вони висували свої гіпотези та припущення, ще до того як була створена теорія Чарльза Дарвіна.  З деякими із них, ми ознайомимось. Такий період називають – додарвінівським.

а) Завдяки працям Арістотеля і його учнів виникли зачатки порівняльної

анатомії та ембріології, вчення про відповідність організмів, ідея градації. У своїх працях писав, що людина і тварини мають єдиний план творіння. Особливої уваги заслуговує розробка загальних принципів класифікації, яку він застосував до тварин, оскільки використовував логічні категорії – рід і вид.

      б) Джон Рей – англійський біолог, який дав перше наукове біологічне визначення такому поняттю як «вид», що в основному збігається зі сучасним.

Вид - це сукупність особин, що займають певну територію, здатні схрещуватись між собою і давати плідне потомство. Відповідно відбувається видоутворення (еволюційний процес утворення нових біологічних видів).

Крім цього, необхідно згадати про популяцію. Це сукупність особин певного виду, які тривалий час (багато поколінь) живуть на певній території і вільно схрещуються між собою.

      в) Карл Лінней - припускав природнє виникнення різновидів, але був переконаний у тому, що «видів стільки, скільки створила предвіковічна сутність». Лінней розглядав вид як стабільний, реально існуючий елемент у природі, але стояв на позиції креаціонізму й вважав, що види не змінювались. Однак, згодом визнав, що види можуть виникати в результаті схрещувань, або ж навіть під дією різних факторів зовнішнього середовища. Крім цього, здійснив реформу мови ботаніки, ввів наукову термінологію (бінарна номенклатура – подвійні назви).

г) Першою теорією, що спробувала пояснити походження видів живих істот, була еволюційна теорія Жана Батиста Ламарка. Він створив першу цілісну концепцію, яка називається «ламаркізмом».

Згідно з гіпотезою Ламарка, еволюція    це процес надбання корисних ознак, які успадковуються нащадками. Види змінюються, але дуже повільно, тому непомітно. Еволюція носить прогресивний характер, тобто розвиток відбувається від простого до складного.

Підвищення організації живих істот від нижнього ступеня до вищого в процесі еволюції Ламарк назвав градацією.

Вчений припускав, що всім живим організмам властиве «прагнення до досконалості» – бажання стати кращим та складнішим. Людина, на думку Ламарка, була найуспішнішою у цій справі. Згідно з його теорією, живий організм може натренувати якийсь орган, а потім передавати цю ознаку своїм нащадкам у покращеному вигляді. Тобто, предок жирафи протягом багатьох поколінь тягнув шию, аби дістатися листя на гілках дерев. У результаті шия тренувалася та видовжувалася із кожним поколінням, що й привело до появи сучасної жирафи.

Тут варто зауважити, що до теорії Ламарка поставала низка запитань. Наприклад, як з її допомогою пояснити появу панцира в черепахи? Ламарк дав сміливу відповідь: черепаха виростила собі панцир силою волі. Чому, якщо всі організми намагаються стати складнішими, усе ще існують бактерії? Ламарк відповідав: життя безперервно зароджувалося з неживої матерії, сучасні бактерії з’явилися зовсім нещодавно й ще не встигли розвинутися в щось складніше.

Отже, основні постулати теорії Ламарка:

  1. усім живим організмам властиве « прагнення до досконалості»;
  2. якщо орган тренується – він розвивається, якщо ні – з часом відмирає;
  3. набуті ознаки можуть передаватися нащадкам;
  4. живі організми виникають безпосередньо із неживої матерії.

Однак, теорія Ламарка мала суто теоретичний характер і використовувала багато надприродніх понять.

2. Теорія Ч. Дарвіна

Чарльз Дарвін  один з найвидатніших біологів світу. Його еволюційне вчення, відоме під назвою «дарвінізм». Тривалий час було основою теоретичної біології і не лише сприяло велетенським змінам у галузі вивчення життя, а й вплинуло на інші природничі науки та філософське осмислення місця людини в живій природі.

Прибічники його вчення, сьогодні називають себе — неодарвіністами. Еволюція за Дарвіном полягає у безперервних пристосувальних змінах видів.

Він вважав, що всі сучасні види є нащадками вимерлих предкових форм. Еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.

Основні положення свого вчення Ч. Дарвін розробив ще в молоді роки під час навколосвітньої подорожі на кораблі, як натураліст, спостерігаючи живу природу. Упродовж більш ніж 20 наступних років він збирав факти, опрацьовував тогочасні досягнення в різних галузях біології та селекції і лише у 1859 р. виклав результати досліджень у книзі «Походження видів шляхом природного добору».

Дарвін розрізняв: спадкову і неспадкову мінливість.

  • Спадкова мінливість  це зміни, які виникають у кожного організму індивідуально та передаються нащадкам. Як ви пам’ятаєте, існують два типи спадкової мінливості: мутаційна та комбінативна.
  • Неспадкова мінливість – проявляється у всіх особин виду однаково під дією певного чинника і зазвичай зникає у нащадків, коли ця дія пригнічується. Наприклад, коні на невеликих островах чи в горах через кілька поколінь дрібнішають. При утриманні таких тварин на менших територіях, вони через кілька поколінь знову досягають попередніх розмірів.

Боротьба за існування – це вся сукупність взаємозв'язків між особинами одного чи декількох видів, а також між особинами та різними абіотичними факторами довкілля.

За Ч. Дарвіном, існують три форми боротьби за існування:

1. Внутрішньовидова боротьба, яку Дарвін вважав найгострішою. Вона відбувається між особинами одного виду за їжу, місце розмноження та територію. Це пов'язано і тим, що особинам одного виду притаманні подібні вимоги до середовища життя. Наприклад, проростки сосни, що густо сходять на невеликій площі, затінюють один одного, конкурують за розчини мінеральних речовин, внаслідок цього лише близько 1 % з них досягає зрілого віку.

 2. Міжвидова боротьба -  проявляється у змаганні між особинами різних видів. Це відбувається через обмеженість у природних ресурсах. Наприклад, хижаки обмежують чисельність жертв, рослини різних видів змагаються за місцезростання. Чим ближчі екологічні ніші двох видів, тим гостріше проявляється конкуренція між ними.

3. Боротьба із силами неживої природи – часто призводить до загибелі значної частини особин: наприклад, сильні вітри здувають безліч крилатих комах із узбережжя на морські простори, де вони гинуть.

Наслідком боротьби за існування є природний добір, який проявляється у переважаючому виживанні і розмноженні найбільш пристосованих до умов середовища життя організмів певного виду.

Ч. Дарвін вважав, що саме природному добору притаманний творчий характер, оскільки із різних спадкових змін залишаються лише ті, які відповідають умовам існування організмів певного виду. Накопичуючись і підсилюючись з покоління в покоління, ці зміни призводять до появи нових підвидів, видів, родів тощо.

Припустімо, що є популяція жуків одного виду,  у яких одна ознака – колір надкрил – має альтернативні прояви: зелені та червоні. При цьому колір надкрил успадковується. Нехай ще є якась зовнішня сила: наприклад птахи, що їдять жуків. Червоних жуків у зеленій траві їм знайти легше, тому в червоного жука більше шансів бути з’їденим і менше шансів залишити нащадків і передати їм свої гени. Відповідно протягом багатьох поколінь червоні жуки сильніше «виїдатимуться» птахами, у порівнянні із зеленими жуками. Відповідно частка червоних жуків зменшуватиметься в кожному поколінні. Із часом, оскільки популяція жуків не безмежна в чисельності, ознака «надкрила червоного кольору» можу бути повністю втрачена й усі жуки в популяції виявляться зеленими.

Таким чином, природній добір тримається на трьох стовпах:

  1. Мінливість: потрібні альтернативні прояви ознаки.
  2. Спадковість: передача альтернативних проявів ознаки від батьків нащадкам.
  3. Різні шанси залишите плідне (тобто здатне розмножуватися) потомство.

Послідовники Ч. Дарвіна згодом обґрунтували, що природній добір може бути рушійним, стабілізуючим і розриваючим.

  • Рушійний добір – відбувається за повільних змін умов довкілля у певному напрямі або під час пристосування організмів до нових умов.
  • Стабілізуючий добір – зазвичай проявляється в постійних умовах довкілля. Він підтримує сталість певного фенотипу, що найбільш відповідає зовнішньому середовищу.
  • Розриваючий добір – одночасно діє у двох, рідше у кількох напрямках, однак не сприяє збереженню середніх станів ознак.

Після опублікування теорії Дарвіна еволюційні ідеї набули широкого поширення. Однак класичний дарвінізм залишив невирішеним ряд важливих питань (суть спадковості, механізми виникнення спадкової і неспадкової мінливості і їх еволюційна роль). На початку 20 ст. вважали, що еволюцію можна пояснити мутаціями без участі природного відбору. Це дало початок новій науці - генетиці, оскільки менделізм і мутаційна теорія, спочатку були сприйняті як вчення, що цілком замінюють дарвінізм.

Проте, найважливіші положення дарвінізму витримали випробування часом і зберегли своє значення в сучасному еволюційному вченні.

  1.  Закріплення вивченого матеріалу

Проведення тестової самостійної роботи. . Кожна правильна відповідь у тестових завданнях 1 – 8 оцінюється по 1 балу, а у завданнях 9 – 10 по 2 бали. (Самостійна робота додана до конспекту уроку).

  1. Узагальнення і систематизація знань

Отже, сьогодні ви дізналися, що таке еволюція, вид, видоутворення та популяція. Ознайомилися, із поглядами різних вчених, щодо еволюціонізму. А саме з ідеями та науковими внесками: Арістотеля, Джона Рея, Карла Ліннея та Жана Батиста Ламарка. Окрім цього, розглянули теорію еволюції, принципи природного добору та різні форми боротьби за існування - відомого науковця Чарльза Дарвіна.

XVIII.  Підведення підсумків уроку

На сьогоднішньому уроці активними були такі учні …

Дякую за увагу! До зустрічі!

IX. Повідомлення домашнього завдання.

  • Опрацювати § 39;
  • Вивчити опорний конспект.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Самостійна робота

Прізвище та ім’я _____________________________ Клас ________________

Варіант 1

Оберіть одну правильну відповідь:

1. Еволюція (за Дарвіном) полягає у:

а) безперервних пристосувальних змінах;

б) закономірностях, факторах і механізмах живої матерії;

в) змінах видів, що відбуваються повільно, тому непомітно.

2. Розриваючий добір:

а) зазвичай проявляється у постійних умовах довкілля;

б) відбувається за повільних умов довкілля у певному напрямі, або під час пристосування організмів до певних умов;

в) одночасно діє у двох, рідше у кількох напрямках, однак не сприяє збереженню проміжних станів ознак.

3. Які вчені належать до такого періоду, як додарвінівського?

а) Гіппократ;

б) Рей;

в) Мендель.

4. Спадкова мінливість – це …

а) зміни, які виникають у кожного організму індивідуально та передаються нащадкам;

б) зміни, що проявляються у всіх особин виду однаково, під дією певного чинника і зазвичай зникає у нащадків, коли ця дія пригнічується;

в) зміни, що відбуваються в результаті дії речовин, що мають мутагенний ефект.

5. Внутрішньовидова боротьба:

а) проявляється у змаганні між особинами одного виду за їжу, місце розмноження та територію;

б) проявляється у змаганні між особинами різних видів;

в) проявляється у боротьбі із силами неживої природи.

6. Наслідком боротьби за існування є:

а) мінливість;

б) градація;

 в) природній добір.

7. Рушійна сила еволюції (за Ламарком) – це …

а) внутрішнє прагнення до досконалості;

б) процес надбання корисних ознак, які успадковуються нащадками;

в) підвищення організації живих істот від нижнього ступеня до вищого в процесі еволюції.

8. Хто дав перше наукове біологічне визначення такому поняттю як «вид»?

а) Д. Рей;

б) К. Лінней;

в) Ж. Б. Ламарк.

Оберіть дві і більше правильних відповідей:

9. Вибрати всі типи природнього добору:

а) внутрішньовидовий;

б) рушійний;

в) міжвидовий;

г) стабілізуючий;

д) розриваючий.

10. Оберіть твердження, що відповідають поглядам і концепції Ж. Б. Ламарка:

а) еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір;

б) створив першу цілісну концепцію, яка називається «ламаркізмом»;

в) вважав, якщо орган тренується – він розвивається, якщо ні – з часом відмирає;

г) живі організми виникають безпосередньо із неживої матерії;

д) стверджував, що із різних спадкових змін залишаються лише ті, які відповідають умовам існування організмів певного виду.

Правильні відповіді:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Самостійна робота

Прізвище та ім’я _____________________________ Клас ________________

Варіант 2

Оберіть одну правильну відповідь:

1.  Еволюція (за Ламарком) – це …

а) процес надбання корисних ознак, які успадковуються нащадками;

б) процес утворення сучасних видів, які є нащадками вимерлих предкових форм;

в) вся сукупність взаємозв’язків між особинами одного виду, а також абіотичними факторами.

2. Рушійний добір:

а) зазвичай проявляється у постійних умовах довкілля;

б) відбувається за повільних умов довкілля у певному напрямі, або під час пристосування організмів до певних умов;

в) одночасно діє у двох, рідше у кількох напрямках, однак не сприяє збереженню проміжних станів ознак.

3. Які вчені належать до такого періоду, як додарвінівського?

а) Дарвін;

б) Левенгук;

в) Ламарк.

4. Неспадкова мінливість – це …

а) зміни, які виникають у кожного організму індивідуально та передаються нащадкам;

б) зміни, що проявляються у всіх особин виду однаково, під дією певного чинника і зазвичай зникає у нащадків, коли ця дія пригнічується;

в) зміни, що відбуваються в результаті дії речовин, що мають мутагенний ефект.

5. Міжвидова боротьба:

 а) проявляється у змаганні між особинами одного виду за їжу, місце розмноження та територію;

б) проявляється у змаганні між особинами різних видів;

в) проявляється у боротьбі із силами неживої природи.

6. Градація – це …

а) внутрішнє прагнення до досконалості;

б) процес надбання корисних ознак, які успадковуються нащадками;

в) підвищення організації живих істот від нижнього ступеня до вищого в процесі еволюції.

7. Хто був переконаний у тому, що «видів стільки, скільки створила предвіковічна сутність». А також запропонував бінарну номенклатуру?

а) Ч. Дарвін;

б) Арістотель;

в) К. Лінней.

8. Вид – це …

а) сукупність особин певного виду, які тривалий час (багато поколінь) живуть на певній території і вільно схрещуються між собою;

б) сукупність особин, що займають певну територію, здатні схрещуватись між собою і давати плідне потомство;

в) структурована група, зазвичай одного виду, що перебуває у схожому біологічному стані.

Оберіть дві і більше правильних відповідей:

9. Вибрати всі форми боротьби за існування:

а) внутрішньовидова;

б) рушійна;

в) міжвидова;

г) стабілізуюча;

д) боротьба із силами неживої природи.

10. Оберіть твердження, що відповідають поглядам і теорії Ч. Дарвіна:

а) еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір;

б) еволюційне вчення, відоме під назвою «дарвінізм»;

в) вважав, якщо орган тренується – він розвивається, якщо ні – з часом відмирає;

г) живі організми виникають безпосередньо із неживої матерії;

д) стверджував, що із різних спадкових змін залишаються лише ті, які відповідають умовам існування організмів певного виду.

Правильні відповіді:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Дигдало Галина Дмитрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Володимир Теміров
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
27 лютого 2020
Переглядів
23010
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку