Bills - Patriots meccs újrajátszva

Mike Rodak nézte újra negyedről negyedre a Buffalo Bills elleni alapszakasz mérkőzést. Nézzük meg, hogy melyek azok a játékok, amik a 34-3-as végeredményt hozó mérkőzést döntően befolyásolták, vagy valamiért érdekességként szolgálhatnak. Íme az elemzés:

Első negyed:

1. A Bills legjobban összerakott futójátéka az első támadás során volt, melyet rögtön egy 27 jardos Fred Jackson futással indítottak. A felfüggesztett (ILB) Brandon Spikes hiánya annyira érezhető volt ezen támadás során, amennyire valószínűleg a 'Fins elleni meccsen is érezhető lesz. A "helyén" játszó Gary Guyton-nak nem igazán ment a nagyobb támadófal emberek blokkjaival szemben, akik így nagyobb lukakat tudtak nyitni. Ráadásul (DL) Kyle Love többször alulmaradt a LOS-nál, különösen mikor NT-t játszott, miközben az alulméretezett (DE) Eric Moore viszont szépen tartotta magát a futással szemben, megmutatva milyen ereje is van.

2. A negyed elején történt egy szokatlanabb játék is, melynek során a Bills részéről a támadás előtt átmozgott (FB) Corey McIntyre és (TE) David Martin is. A Patriots részéről, (ILB) Jerod Mayo és (OLB) Rob Ninkovich volt kijelölve emberfogásra McIntyre-en és Martin-on. A snap előtti felállás megváltozása révén ugyanakkor Mayo a szélre került, míg Ninkovich belülre. A pályafutása ötödik évében járó Ninkovich gyorsan alkalmazkodott a 3-4-es ILB poszthoz. A játék megkívánta, hogy Mayo lezárja a pálya szélét [set the edge] és Ninkovich felülkerekedjen a szembenálló guardon [Ami más technikát igényel, mint pl. egy T ellen. - szerk.]. Jó példa volt ez arra, hogy mindkét játékos mennyire jól ismeri a többi poszt által megkívánt elemeket, beleértve a játék olvasását és a megfelelő technikai végrehajtást is.

3. A 29 jardos Danny Woodhead touchdown futás egy kívülre tervezett "becsapós" játék [“trap” play] során esett, amit a Patriots gyakran alkalmazott korábban is nagyobb jardmennyiség szerzésére futás révén. (TE) Rob Gronkowski jobbról balra mozgott át a snap előtt, majd egy “wham” blokkot hajtott végre (DT) Kyle Williams-en, miután (LG) Logan Mankins kívül blokkolta (DE) Chris Kelsay-t. Eközben (LT) Matt Light a második vonalba törve szépen zárta egy blokkal befele (LB) Paul Posluszny-t. Light-nak korábban két másodvonalbeli blokknál is gondja akadt a meccs során, de ebben az esetben ez volt a kulcs a Woodhead touchdown-jához.

4. Annak ellenére, hogy a Bills sikereket ért el a futójáték terén a meccs korai szakaszában gyorsan átváltott spread offensere a negyed előrehaladtával. Miután a Bills shotgun és négy- vagy ötelkapós felállásokat alkalmazott, de a megszokott játékosanyaggal, a Patriots általában vagy maradt a 3-4-es alapfelállásában, vagy nickelre váltott, némely esetben OLB-ket használva a slot WR-ek levédekezésére. Mivel a Bills nem igazán rendelkezik mélységi passzok terén veszélyes játékossal, a Patriots nem nagyon habozott feltolni egy safety-t a box-ba vagy a futás vagy a slot WR levédekezésére, így egy magányos safety-t hagyva a pálya hátsó részén.

Második negyed:

5. Tom Brady első, 8 jardos touchdown passza (TE) Rob Gronkowski-nak a Bills blitz-ével szemben született, mely (S) Donte Whitner és (OLB) Arthur Moats részéről érkezett. A háttérben [In the backfield] (RB) BenJarvus Green-Ellis szépen blokkolta Whitner-t, míg Gronkowski leütközte Moats-t a LOS-nál mielőtt tovább haladt volna a flat útvonalon. Egy jól időzített játék volt ez, melynek során Brady jól olvasta a blitz-et és előnyére fordította azt.

6. Miután kilenc sack-et engedtek az utóbbi három meccsük során, a Patriots támadófala jó napot fogott ki az irányító megvédése terén a Bills ellen. Jó példa volt erre egy játék harmadik és 7-nél a második negyedben, amikor Brady egy 10 jardos Branch-nek dobott passzal meg tudta csinálni a first down-t. A játék egy Shayne Graham mezőnygólhoz vezetett, növelve ezzel a Pats előnyét a félidőben.

7. A Bills variálta a védelem felállását az alapszakasz folyamán, s ebben a vasárnapi meccs sem különbözött. Bár nagyrészt a négyemberes falhoz ragaszkodtak a meccs során, de például egy második negyed beli második kísérletnél megjátszott BenJarvus Green-Ellis futásnál 3-4-re váltottak, az újonc (DE) Alex Carrington-t és (NT) Torell Troup-ot használva a falban, a megszokott 4-3 DT-k, Kyle Williams és Marcus Stroud helyett. A megfelelő technika hiányzott a Bills oldalán, (ILB) Paul Posluszny és Akin Ayodele is szenvedett a játék során. (OLB) Pierre Woods jól helyezkedett a futás ellen, de egy szolid blokk (TE) Alge Crumpler részéről segített megnyitni a lukat a 15 jardos Green-Ellis futáshoz.

8. Crumpler idei első touchdown passzát kapta el az első félidő végén, de ez könnyedén megeshetett volna két játékkal később is, egy Branch-nek szánt sikertelen passz során. A játék során Brady csak a baloldalra és Branch-re koncentrált, aki egy rövid belső útvonalat futott a gólvonalnál. A jobboldalon (WR) Wes Welker befele mozgott a snap előtt, majd egy "underneath" útvonalat futott, s ezzel magával vitte (CB) Terrence McGee-t, Whitner-t, és Posluszny-t is a játék során, teljesen szabadon, magára hagyva Crumpler-t a célterületen.

Bónusz: Playbook videós elemzés Gronk "wham" blokkjával, TD-jével és egyebekkel.

Második félidő:

9. (S) Jarrad Page interceptionje a harmadik harmadban egy olyan játék során jött, amikor a safety a boxban helyezkedett el a snap előtt, hogy segítse az első félidőben időnként jól működő Bills futások elleni védekezést. A játék során (CB) Kyle Arrington hátra ment, míg Page felvette (WR) Steve Johnsont, aki egy horog route-ot futott. Johnson volt (QB)Ryan Fitzpatrick harmadik opciója és teljesen világos, hogy az irányító nem látta, hogy Page abban a pozícióban van, hogy elcsenhesse a labdát.

10. Kedden Bill Belichick azt mondta, hogy annak ellenére, hogy (RG) Ryan Wendell az első kezdőként szerepelt meccsén összességében jól teljesített, van azért még olyan terület ahol fejlődnie kell. Az egyik ilyen játék BenJarvus Green-Ellis 1 yardos futása lehetett a harmadik negyedben. Második és 2-nél Wendell nem jött fel elég gyorsan a snapből és így nem tudta blokkolni a középen érkező (ILB) Akin Ayodele-t. A Patriots aztán puntra kényszerült, mert a következő játéknál Welker elejtette a labdát.

11. A negyedik negyed elején aztán (DT) Kyle Williams nyomta egészen hátra Wendellt a saját térfelére egy harmadik és 1-es játéknál. Azonban Green-Ellis-nek sikerült kikerülnie Williams és (DT) Torrel Troup nyomásából és megfutnia a 1st downt. Ezek után (RB) Fred Taylor léphetett pályára és már kezdett látszódni, hogy a támadófal eléggé elfáradt a sok futásblokkolástól a meccs során. (C) Dan Koppen jött fel túl lassan a snapből, így Ayodele minusz yardon tudta szerelni Taylort, ami hozzájárult ahhoz, hogy a Patriots csak egy mezőnygólt rúghatott a támadás végén.

12. A harmadik negyed végén (CB) Kyle Arringtont (CB) Darius Butler váltotta, aki korábban csak a dime felállásokban lépett pályára a meccsen. Arrington a meccs előtt szerepelt a sérült listán, így ez a lépés lehet, hogy szintén valami sérüléssel kapcsolatos volt. Ugyanakkor (S) Patrick Chung játszik elsőszámú slot CB-ként és enged például 30 yardos elkapást (WR) Naaman Roseveltnek, így ez egy olyan pozíció, amivel talán érdemes lenne foglalkozni. Mivel jön a rájátszás, számíthatunk arra, hogy a Patriots megpróbálja majd megoldani ezt az RCB és slot CB posztokon lévő problémát.

Forrás: Mike Rodak - ESPN Boston